De EU wil techwetgeving afzwakken ten behoeve van AI-ontwikkeling

Om AI-ontwikkelaars tegemoet te komen zal de Europese Commissie op 19 november de gelekte Digital Omnibus wet voorstellen: een wet die de huidige technologie wetgeving, waaronder de GDPR en AI wet, moet ‘versimpelen’. Het zou de grootste terugdraai van Europese digitale rechten in de geschiedenis zijn.

Zorgelijke terugval van digitale rechten

Wat wordt gepresenteerd als een versimpeling van de digitale wetgeving van de EU (de AVG, de AI wet en e-Privacy), is in werkelijkheid een afzwakking van de beschermingsmaatregelen van Europa tegen digitale bedreigingen. We hebben het dan over de maatregelen die ieders gegevens veilig houden, overheden verantwoordelijk houden, voorkomen dat AI-systemen levensveranderende beslissingen kunnen nemen over individuen, en de samenleving beschermen tegen alomtegenwoordige surveillance.

Een dergelijke terugdraaiing van belangrijke en vrij jonge wetgeving (de AI-wet is nog niet eens volledig van kracht) baart ons natuurlijk zorgen. Hiermee wordt tegemoet gekomen aan bedrijven die het niet zo nauw nemen met onze rechten in plaats van aan bedrijven die graag willen innoveren met respect voor EU-regulering.

Brief

Om onze zorgen te uiten ondertekenden we samen met 126 andere Europese maatschappelijke organisaties, waaronder veel mensenrechtenorganisaties, een brief waarin we de Europese Commissie aansporen om de Digital Omnibus plannen een halt toe te roepen. “The EU’s tech policy framework is the best defence we have against digital exploitation and surveillance by both domestic and foreign actors”, zo maken we duidelijk in de brief.