Nieuw in het netwerk: Biblionet Groningen

We mogen een nieuwe bibliothekenorganisatie welkom heten in ons netwerk. Biblionet Groningen sloot kort geleden aan en zal onder andere deel uitmaken van de klankbordgroep van het ontwikkeltraject voor bibliotheken dat we dit jaar uitrollen. We spraken met Johan Haasjes die senior-adviseur digitaal burgerschap is bij Biblionet Groningen en zich onder andere bezighoudt met nieuwe ontwikkelingen als AI.

Kun je wat vertellen over Biblionet Groningen?

Biblionet Groningen is de netwerkorganisatie achter de bibliotheken in de provincie Groningen. We dagen inwoners uit om zich te ontwikkelen, elkaar te ontmoeten, geïnspireerd te raken en mee te doen in de samenleving. Dit doen we in opdracht van provincie Groningen en 9 Groningse gemeenten. We zijn ook een Provinciale Ondersteuningsinstelling (POI). We zetten ons vanuit die rol in voor de innovatie van de klassieke uitleenbibliotheek naar een brede, maatschappelijk-educatieve bibliotheek.

Waarom hebben jullie je aangesloten bij de PublicSpaces coalitie?

Als bibliotheken staan we ervoor dat iedereen mee kan doen in de digitale samenleving. Maar diezelfde digitale samenleving is gebouwd op een technologische infrastructuur die – laat ik het voorzichtig formuleren – niet per definitie de gebruiker centraal stelt. Onze organisatie maakt ook gebruik van die infrastructuur, omdat je nu nog een stap terug moet doen in je functionaliteit als je alternatieven gaat gebruiken. Dat knelt dan soms gezien de rol van onze organisatie in de samenleving. We zouden daar dus graag verandering in willen zien. Dat vereist echter een lange en vastberaden adem en dan sta je samen sterk. PublicSpaces biedt een coalitie van gelijkgestemde organisaties die hier samen in willen optrekken. Daar sluiten we dan ook graag bij aan.

Foto: Stella Dekker

Wat zijn de publieke waarden die vooral voor Biblionet Groningen belangrijk zijn?

Onze bibliotheken staan voor onafhankelijkheid, betrouwbaarheid, toegankelijkheid, pluriformiteit en authenticiteit. Vanuit die waarden – maar ook vanuit wettelijke ontwikkelingen als de ‘zorgplicht’ – zetten zij zich ervoor in onze inwoners te helpen zich goed te verhouden tot technologie. Praktisch, maar ook vanuit meer moreel en ethisch perspectief. De vraag van onze inwoners staat voor ons altijd centraal. En mensen moeten zich op hun gemak voelen in onze bibliotheken om die vraag te (durven) stellen.

Wat hopen jullie met de PublicSpaces coalitie te bereiken?

Dat we samen werken aan en komen tot een digitaal domein dat is gebaseerd op publieke waarden en waar onze inwoners zich thuis én veilig kunnen voelen. 

Waar willen jullie dan graag als eerste aan werken komend jaar?

We zien het eerste jaar echt als een periode van verkennen en uitproberen. Ook sluiten we aan in de klankbordgroep van het traject rond Public Socials voor bibliotheken. We denken graag mee op dit vlak.

Ook partner worden van PublicSpaces?

Neem contact met ons op!